MYSTICKÁ GALERIE KLENOVÁ aneb "Vytvoř si osud, který můžeš milovat"


Autor fotografií: Silvie Anežka Matič

1.9.2018 v odpoledních hodinách proběhla vernisáž fotografiií Zdeňky Hanákové pod názvem: Dita tančí. Fotografie vznikly před dvaceti lety v rámci studií FAMU a od té doby se nezměnilo nic na tom, že moment, dynamiku a energii tance tímto způsobem ještě žádný fotograf nezachytil. "Vytvoř si osud, který můžeš milovat" Friedrich Nietzsche. Šťastná přijímám pozvání k zahajovacímu tanečnímu vystoupení. Kostým, boty a dřevěnou podlahu si beru s sebou.

Přijíždíme autem z Prahy po dvou hodinách cesty s kytaristou a fotografkou do podzámčí Klenové už téměř na Šumavě. Prší a je mlha. Jakoby zámek Klenová už tak nebyla dost mystickým místem. Blížíme se k parkovišti a Galerii. Po uvítání a kochání se prostorem se dostáváme přímo do Galerie. Ačkoli fotografie už známe, v překrásném čistém prostoru hradu a zámku nás opět "dostane" kombinace umělecké fotografie a historického místa. Přátelé tvrdí, že na Klenové u sochy tzv. chobotnice je energetické plocha. Každý kdo se sem postaví cítí vybrace a energii. Tip! Taktéž Galerie je místem odkud se Vám nechce pryč. Nikdy nemáte dost. Samozřejmě jsme se začali hned fotografovat navzájem a kochat výhledy. Některá okna dohlédnou až na Šumavské kopce. V podzámčí najdete další soukromou galerii a nedaleko Klenové spoustu překrásných výletních míst, která musíte vidět. Ale zpět k hlavní "hrdince".

Na první fotografii tančí Zdenka Hanáková před svou vlastní fotografii. Tedy vlastně mou. Miluje tanec a hudbu, ale tančí jen občas. Veškerou svou lásku a vášeň dává do fotografie. Oslovila mne při finále svých studií na Filmové fakultě. Měla jasnou představu ateliéru, kostýmu ale nechala mne "žít svým životem". Bravurně zachytila každý moment mého pohybu tak, jako zatím nikdo další. Fotografování o němž sní každý, kdo se nerad fotí, ale rád tančí. Přesně jako já. Není třeba pózovat, přemýšlet, vymýšlet. Stačí jen být sama sebou. Luxus, který je mi v rámci profese dopřán jen málokdy, protože v divadle často herec, zpěvák či tanečník ztvárňuje své role. Zachytit moment pohybu při tanci, respektive ten správný moment, je skutečné umění. Zdenička (a jinak jí neřeknu) má talent. Tančí se mnou a svým objektivem. Přesto, že jsme na Klenové tedy tančili a hráli v rámci zahájení vernisáže pod názvem "Dita tančí", hlavním a centrálním objektem zájmu a hlavní postavou dne byla umělkyně a moje kamarádka, která upgreadovala svůj projekt, aby se vrátila zpátky od reportáží a práce pro časopisy k umění a možná i sama k sobě. Kromě Dita tančí vytvořila např. sérii fotografií "Souboj" kde si můžete užít překrásnou atmosféru ženského šermu jako metaforu vnitřního zápasu a nyní aktuálně připravuje další umělecké fotografie, název a téma zatím zůstává tajný. Ale ať čtete tuto reportáž dříve či později, vyhledat artové fotografie Zdenky Hanákové v jakémkoli čase či prostoru stojí za to. Stejně tak jako mystiku hradu a zámku Klenová. Nikdy vás nemůžou zklamat. Ani jeden z nich.

www.hanakova.com www.gkk.cz

© 2017. Dita Dance Art