SEVILLA HABLA


Je pondělí 16.4.2018 9h ráno a vyrážíme po neskutečných pěti letech odmlky do kolébky flamenca a našeho druhého domova - Sevilly. Tentokrát není cílem cesty do andaluské perly TANEC. Je jím jazyková škola Sevilla Habla, která se nachází přímo v centru města na calle Rosario. Pravdou je, že se jižní Španělsko modernizuje a vlivem turismu mění. A jazyk otevírá brány všemu. Je to svoboda. Protože místní na jihu Španělska byli dlouho příliš hrdí na to, aby pustili do svých životů, vše tam bylo tenkrát těžší, ale také krásnější a autentičtější. Sevilla dnes? Většina obyvatel mluví anglicky. Kdo nemluví tak se alespoň učí. A tak se otevírají nové pracovní příležitosti lidem z anglicky mluvících zemí získat zde práci a tím pádem možnost zde žít. A právě tihle lidé navštěvují jazykovou školu, aby si v průběhu svého působení zdokonalili La lengua española a postupně se pokusili začlenit mezi místní obyvatelstvo.

Škola Sevilla habla je roztomilá, autentická škola, jejíž začátky byly těžké jako všechny začátky. Malý prostor určený pro výuku s hrstkou studentů. Dnes prosperující škola nabízí příjemné, prostorné učebny s veškerým vybavením a skvělými lektory, kteří nejsou pouze rodilými mluvčími, ale skutečnýmy pedagogy. Není to jen jazykový kurz. Získáte obecný přehled a mnoho dalších užitečných informací a tipů. Taktéž mnoho nových "mezinárodních" přátel, kteří školu navštěvují ze stejného důvodu jako já nebo jak jsem již napsala, hledají v Seville práci. Program je tzv. na míru. Zkrátka jen napíšete od kdy do kdy chcete studovat, mailem získáte vědomostní test, díky němuž budete zařazeni do určitého stupně pokročilosti a můžete vyrazit.

Není však náhodou (zřejmě), že přestože jsem si chtěla od tance odpočinout, přiletěly jsme do Sevilly přímo v týdnu kdy jsou ve městě svátky - Férie. Je to něco obdobného jako u nás Poutě či Máje. Slaví se tancem, hudbou a vínem. Tance "Sevillanas" jistě znáte z fotek a obrázků - tradiční puntíkové kostýmy, květiny ve vlasech atd. Tento folkový kostým si oblékají v době Férie úplně všichni od miminek po babičky a dědečky. Město se mění, atmosféra je překrásná a lidé jsou více pospolu. Móda lidových kostýmů se stále vyvíjí a tak si i mladí rádi oblečou na míru ušité šaty a tančí. A nesvléknou je ani při praktických povinnostech. Viz. foto.

Co je na tom všem úžasné? V Seville nemusíte jen tančit a oslavovat. Můžete si zpříjemnit každé ráno tradiční snídaní - Tostadas con café y zumo de naranja, ranním během kolem řeky až ke Kolumbovu vejci. Můžete vyrazit na výlet do šunkou vyhlášené Araceny a dát si trek přírodou. Dojet za hodinku k moři na Puerto Santa Maria či Tarifu a surfovat!

Můžete všechno. Pokud tedy navštívíte školu Sevilla habla a prorazíte jazykové bariéry, možná začnete uvažovat i o daleko delším pobytu, než který jste původně plánovali. Možná, změníte radikálně život. A možná také ne. Ale kdyby se Vám přeci jen stýskalo po slunné božské Seville, můžete se zkusit naučit tradiční tance Sevillanas a "zabookovat" si letenku na příští slavnosti. Zkusit se má všechno. A tohle rozhodně stojí za to. Sevilla baila je "nejvíc". Výuku tance Sevillanas najdete v našem studiu Influencia v Praze. Kontakt naleznete na webu. Pokud to máte z ruky, poptejte tanec na stránkách flamenco.cz. Příští svátky Férie a mnohem více nás čekají v květnu 2019 a pak každý další rok. Hasta pronto en Sevilla.

© 2017. Dita Dance Art