DARIO PIGA - INFLUENCIA DE CLASICA


Sobotní březnové dopoledne 3.3. 2018 v centru Prahy startuje již pátý víkendový kurz kytaristy a pedagoga Daria Pigy. Skvělá a důležitá informace je, že není poslední.

Studenti jsou připraveni a Dario se ptá: "Dnes s compasem nebo bez? Svobodně či s rytmem? Co si vyberete? Já můžu všechno a vy nic. Všichni se rozesmějí. Dario vysvětluje, že na Akademii se vyučují tyto formy pod označením "bez compasu" (flamencový rytmus), ale ve skutečnosti tam flamencový compas je. Například Fandango má tříčtvrteční rytmus, původně bylo pouze folklórní skladbou. Všichni flamencový umělci čerpají z folklóru a skladbu si přepíší na "flamencovou". Hrají též například tzv. "Rock andaluz" nebo "Metal flamenco." Dario rozehrává první tóny své vlastní kytary a nazývá zvuk, který je typický pro začátek skladby "světlem". Tzv. andaluzkou formu přibližuje studentům. Úchvatně a poutavě začíná hrát na svou kytaru a zvuk, který zní je jakoby hrály tři kytary najednou.

Dario jako interpret je unikátní hrou klasických skladeb přenesených do flamenca. Dvořák, Mozart, Vivaldi i Beethoven. Evidentně zamilovaný do těchto klasických skvostů a flamenca zároveň je shopen vytvořit originální hudební zážitek, který stejným způsobem jako působili klasici na něj působí nyní on sám na své fanoušky a studenty.

Dario: "Tomatito používá pro start-světlo vždy acord E. Tím je typický." Upřesňuje Dario svým studentům detaily hry na kytaru světově proslulého kytaristy. V přátelském a poutavém duchu plyne čas s flamencovou kytarou a stojí za to se namočit alespoň jednou nohou do atmosféry dne s Dariem Pigou jako jedinečným interpretem, pedagogem, osobností.

Další víkend s flamencovou kytarou je plánovaný na měsíce duben-květen. Více informací můžete získat na adrese: kamil.durana@gmail.com nebo www.dariopiga.net.

Fotos: Silvie-Anežka Matič

© 2017. Dita Dance Art